Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Najczęstsze problemy przy Rozliczaniu VAT 2017


Nieco bardziej skomplikowane zasady rozliczania podatków przy nabyciu świadczeń podlegających tzw. odwrotnemu obciążeniu, przysparzają wiele kłopotów. Z początkiem bieżącego roku zmieniły się regulacje w zakresie rozliczania VAT zarazem w przypadku transakcji krajowych, jak i dokonywanych w obrocie międzynarodowym, czyli imporcie usług i nabyciu wewnątrzwspólnotowym towarów. Cóż, jak się okazało, procedury nowe procedury przysparzają części podatnikom sporo problemów. Pamiętać przy tym należy, że ewentualne uchybienia skutkują koniecznością zapłaty odsetek. Dlatego warto prześledzić nowe zasady odliczania VAT naliczonego, ażeby uniknąć dodatkowych wydatków.


O czym stanowi zasada neutralności?

Zasada neutralności to podstawowa reguła VAT i ustanawia, że każdy czynny podatnik podatku od towarów i usług ma prawo do rozliczania VAT naliczonego zawartego w cenie nabywanych lub importowanych towarów i usług w takim zakresie, w jakim są one wykorzystywane na potrzeby czynności opodatkowanych, a nie zwolnionych od VAT. Uprawnienie to może zmylić czujność-podatnicy niekiedy zapominają o tym, że nie wystarczy być tylko czynnym podatnikiem, ale trzeba jeszcze wykazać związek (przynajmniej pośredni) między zakupami a czynnościami dającymi prawo do odliczenia podatku.

Jak to wygląda w praktyce? Podatnicy dokonują rozliczenia VAT naliczonego z faktur wystawianych przez sprzedawców, ale taka sytuacja ma miejsce wyłącznie, gdy zakupu dokonano w Polsce, od lokalnego czynnego podatnika VAT oraz nie występują kryteria do zastosowania odwrotnego opodatkowania. Przy zakupach w naszym kraju opodatkowanych na zasadach ogólnych wyjątkowo ważne jest:

- czy powstał obowiązek podatkowy,
- czy i kiedy nabywca otrzymał fakturę wystawioną przez sprzedawcę.

Albowiem jeśli powstał już obowiązek podatkowy u świadczącego, to rozliczenie VAT naliczonego przez nabywcę nie może być dokonane wcześniej aniżeli w deklaracji za miesiąc otrzymania faktury. Podatnicy tak bardzo skupiają się nad kwestią momentu otrzymania faktury w kontekście rozliczenia VAT naliczonego, że ich dbałość o wypełnienie tego warunku może wpakować ich w kłopoty fiskalne. Podkreślić należy, że przy rozliczeniu VAT naliczonego od importu usług/WNT/odwrotnego opodatkowania w transakcji krajowej, moment otrzymania faktury nie determinuje terminu odliczenia, a podatnicy oczekujący na taki dokument narażają się na konieczność zapłaty odsetek.


Termin, w którym należy uwzględnić odwrotne opodatkowanie

Zasadniczą kwestią omawianą przez nas jest VAT naliczony w przypadku zakupów rozliczanych przez kupującego w ramach odwrotnego opodatkowania. Jeszcze do końca 2016 roku obowiązywała zasada, według której, aby można było dokonać rozliczenia VAT od transakcji podlegających odwrotnemu opodatkowaniu, należało spełnić istotny warunek, a mianowicie musiał powstać tak zwany obowiązek podatkowy z tytułu nabycia świadczenia. Jest to rzecz jasna nadal  aktualny wymóg. W obecnym stanie prawnym ustawodawca warunkuje to rozliczenie dwoma warunkami. Aby rozliczyć VAT naliczony z transakcji odwrotnego opodatkowania, w 2016 roku wystarczyło, że powstał obowiązek podatkowy z tytułu nabycia świadczenia oraz uwzględniona została przez podatnika kwota podatku należnego z tytułu transakcji w deklaracji podatkowej, w której był obowiązany rozliczyć dany podatek.

Gdzie należy zatem ustrzec się niemiłej niespodzianki? Jak zwykle ważne są szczegóły.

W poprzednim stanie prawnym, obok wymogu powstania obowiązku podatkowego, warunkiem rozliczenia podatku naliczonego było również to, że podatnik uwzględnił kwotę podatku należnego z tytułu tych transakcji w deklaracji podatkowej, w której był on obowiązany rozliczyć dany podatek. Trzeba mieć na uwadze, że dla rozliczenia VAT należnego i naliczonego w tej samej deklaracji korekta musi być dokonana nie w ciągu trzech miesięcy od końca miesiąca, ale od końca miesiąca powstania obowiązku podatkowego!


Ponieważ organom podatkowym nie udało się wprowadzić mechanizmu rozliczenia skutkującego obowiązkiem zapłaty odsetek od korekt dotyczących odwrotnego opodatkowania od 1 stycznia 2017 roku mamy w przepisach ustawy dodatkowe zastrzeżenie. Nie wystarczy już uwzględnić VAT należny od transakcji odwrotnie opodatkowanych w deklaracji, lecz mamy to uczynić nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym w odniesieniu do nabytych towarów obowiązek podatkowy powstał. Jeżeli więc nie rozpoznaliśmy VAT należnego z tytułu importu usług, WNT, odwrotnego opodatkowania transakcji nabycia w kraju towarów czy usług, możemy skorygować deklarację i rozliczyć VAT jedynie wtedy, gdy deklarację korygującą złożymy przed upływem trzech miesięcy od końca miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy.

Przykładowo, jeżeli obowiązek podatkowy powstał w styczniu, a nie ujęliśmy czynności w deklaracji za styczeń, aby zneutralizować VAT należny podatkiem naliczonym, musimy złożyć korektę do urzędu skarbowego nie później niż do 30 kwietnia. Czyli wysłać zgodnie z właściwą dla nas metoda przesyłania np. droga elektroniczną.

Jeżeli się spóźnimy, będzie nas to kosztowało, ale nie musimy liczyć się z jakimiś drastycznymi sumami. Lepiej było W 2016 roku, kiedy rozliczenie VAT nawet po terminie było neutralne podatkowo. Dziś niestety trzeba liczyć się z zapłatą odsetek.

Co, jeżeli trzeba czekać na fizyczne otrzymanie faktury? W tym przypadku należy zrobić wszystko, chociażby wyłącznie na podstawie samych informacji o nabytym świadczeniu, jak najprędzej rozpoznać obowiązek podatkowy z tytułu importu usług, nabycia towarów czy odwrotnego obciążenia to zdecydowanie pomoże w usprawnieniu przepływu informacji. Jest zatem jeszcze chwila na to by przygotowanie, bo faktycznie pierwsze korekty, w ramach których podatek należny i naliczony (od rozliczeń za styczeń 2017 r.) będą rozliczane w różnych okresach, podatnicy dokonają dopiero po zakończeniu kwietnia, ale czasu jest coraz mniej.

0 Comments: