Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami CBCR


W ubiegłym miesiącu 4 kwietnia 2017 roku weszła w życie ustawa o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami, której celem jest wprowadzenie kompleksowych regulacji dotyczących międzynarodowej wymiany informacji podatkowych w ramach jednego aktu prawnego. Ustawa ta automatycznie nakłada obowiązek powiadamiania administracji państwowej o tym, która jednostka należąca do dużej wielonarodowej grupy kapitałowej będzie składać raport Country-by-Country Reporting oraz w jakim państwie. Opisywana Ustawa stanowi kolejny przykład zaostrzenia przepisów w celu walki z uchylaniem się od opodatkowania zwłaszcza na skalę międzynarodową. Znacznie ograniczy to zjawisko „przerzucania” dochodu pomiędzy podmiotami powiązanymi mającymi siedziby w różnych krajach.

Przepisy dotyczące raportowania country-by-country zaczęły obowiązywać już w 2016 roku i regulowane były w ustawie o podatku dochodowym od osób prawnych. Przeniesienie ich do nowej ustawy z dnia 9 marca 2017 roku o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami pozwoliło uregulować wszelkie aspekty dotyczące wymiany informacji podatkowych między państwami w jednym akcie. Przepisy Ustawy dodatkowo rozszerzają obowiązek składania raportu CBCR podmiotów z grupy kapitałowej, które prowadzą działalność transgraniczną oraz takich, których skonsolidowane przychody za poprzedni rok obrotowy przekroczyły 750 mln EU.
Co więcej, obowiązkiem przygotowania i złożenia CBCR objęte zostały jednostki niebędące jednostką dominującą, posiadające siedzibę bądź zarząd w Polsce lub prowadzące w Polsce działalność przez zagraniczny zakład.

Wyjątkiem są przypadki, gdy np. państwo siedziby jednostki dominującej zawiesiło automatyczną wymianę informacji o grupach podmiotów, jednostka dominująca nie ma obowiązku składania raportu w państwie siedziby bądź organy państwa siedziby jednostki dominującej nie zawarły z Polską odpowiedniej umowy dotyczącej wymiany informacji.

Ustawa wprowadziła także kary pieniężne nałożone przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej na jednostki należące do grupy podmiotów, które nie wywiązują się z obowiązków zawartych w Ustawie. Wysokość kar pieniężnych uzależniona będzie od rodzaju i zakresu naruszenia obowiązków, dotychczasowej działalności jednostki i jej możliwości finansowych.

Opisywana Ustawa wprowadza również:

- Regulacje dotyczące automatycznej wymiany informacji o grupie podatników,
- Regulacje o interpretacjach podatkowych oraz decyzjach w sprawie cen transakcyjnych.

Następnie Szef Administracji Skarbowej w okresie 15 miesięcy od zakończenia sprawozdawczego roku obrotowego przekazuje otrzymane informacje odpowiednim organom tych państw członkowskich.

W związku z wejściem w życie nowej Ustawy kluczowe znaczenie dla podatnika będzie świadomość o konieczności powiadomienia organów podatkowych, jaki podmiot i w którym państwie jest odpowiedzialny za raportowanie.

0 Comments: