Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Firmy międzynarodowe będą płacić podatek w miejscu uzyskiwania dochodu


Celem przygotowywanego przez Ministerstwo Finansów nowego projektu nowelizacji ustawy o PIT i CIT będzie uszczelnienie systemu poboru podatku, który zapewni powiązanie wysokości podatku płaconego przez międzynarodowe przedsiębiorstwa z faktycznym miejscem uzyskiwania przez nie dochodu. Informacje o przygotowywanym w MF projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, osób prawnych oraz o zryczałtowanym podatku dochodowym, zostały umieszczone przez resort w Biuletynie Informacji Publicznej, w ramach wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów.

W przedstawionym biuletynie MF podaje, iż zasadniczym celem projektowanej ustawy jest powiązanie podatku płaconego przez międzynarodowe przedsiębiorstwa z miejscem uzyskiwania przez nich dochodu. Przedstawicielstwo Ministerstwa Finansów wielokrotnie zwracało już uwagę, że między innymi międzynarodowe sieci handlowe korzystają z istniejących luk prawnych i płacą w Polsce zaniżone podatki. Środkiem zaradczym na ten problem mogłaby być między innymi ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej (o tzw. podatku handlowym), lecz została zakwestionowana przez Komisję Europejską i dziś nie obowiązuje. Zatem projektowana ustawa byłaby kolejnym remedium na istniejący problem i stanowić będzie kolejny krok w kierunku odbudowania dochodów podatkowych z podatku CIT.

Jak pisze Ministerstwo Finansów, zostaną wyodrębnione źródła przychodów w formie zysków kapitałowych, zostaną przy tym rozdzielone dochody uzyskiwane z tego źródła od pozostałych dochodów podatnika. Co więcej resort finansów będzie chciał zmodyfikować przepisy, dotyczące unikania opodatkowania poprzez tworzenie kontrolowanych spółek w tzw. rajach podatkowych, a także przepisy regulujące funkcjonowanie podatkowych grup kapitałowych. Ponadto chce wprowadzić przepisy limitujące kwotowo potrzeby wynikające z działalności operacyjnej przedsiębiorstwa oraz limitujące koszty uzyskania przychodów, związane z umowami na usługi niematerialne.

Co jeszcze? Prawdopodobnie wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego w odniesieniu do podatników posiadających nieruchomości komercyjne o znacznej wartości (galerie handlowe). Projekt ma jednocześnie uprościć reguły prowadzenia działalności gospodarczej przez podwyższenie z 3,5 tys. zł do 5 tys. zł limitu wartości środków trwałych, których nabycie będzie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.

Prace nad projektem noweli ustawy o PIT i CIT nadal trwają więc nie wiadomo jeszcze, kiedy trafi pod obrady Rady Ministrów. 

0 Comments: