Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Nowa ulga w 2018 r. dla zaczynających działalność gospodarczą


31 marca 2018 r. wejdzie w życie tzw. ulga na start, która będzie jedną ze zmian przewidzianych w ustawie Prawo dla przedsiębiorców wchodzącej w skład pakietu ustaw Konstytucja dla biznesu. Ulga na start będzie uprawnieniem dla rozpoczynających działalność gospodarczą polegające na zwolnieniu z płacenia składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne przez pierwsze 6 miesięcy od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. W uzasadnieniu projektu będzie to szczególny rodzaj korzyści i zachęty dla przedsiębiorców podejmujących działalność gospodarczą po raz pierwszy lub ponownie po upływie dłuższego okresu czasu. Określony w ustawie okres 6 miesięcy liczony będzie od momentu podjęcia działalności gospodarczej, czyli od momentu faktycznego rozpoczęcia wykonywania tej działalności rozumianej jako pierwsza czynność w obrocie gospodarczym związanej z przedmiotem zadeklarowanej działalności gospodarczej.

Projekt ustawy Prawa przedsiębiorców wyraźnie wskazuje, że z tzw. ulgi na start skorzystać będą mogły następujące osoby fizyczne:

- Podejmuje działalność gospodarczą po raz pierwszy,
- Podejmuje działalność kolejny raz, lecz po upływie co najmniej 60 miesięcy od dnia jej ostatniego zakończenia działalności, 
- Osoba fizyczna, która nie wykonuje jej na rzecz byłego pracodawcy, którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywał w ramach stosunku pracy czynności zaliczane w zakres wykonywanej działalności gospodarczej.

Jednocześnie nieopłacanie przez przedsiębiorcę składek przez okres korzystania z ulgi spowoduje brak prawa do korzystania ze świadczeń za ten okres w przyszłości. Korzystanie z „ulgi na start” zależy tylko od woli przedsiębiorcy i jest alternatywą wobec tradycyjnego systemu ponoszenia ciężarów dotyczących ubezpieczeń społecznych. Jeżeli Przedsiębiorca nie będzie chciał skorzystać z ulgi na start, może z niej zrezygnować, zgłaszając ten fakt do ubezpieczeń społecznych.

0 Comments: