Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Czy Komisja Europejska pozwoli na swobodne stosowanie obniżonych stawek VAT?



18 stycznia bieżącego roku Komisja Europejska przedstawiła projekt zmiany przepisów dotyczących podatku VAT, dzięki któremu Państwa członkowskie UE miałyby większą niż dotąd swobodę w ustalaniu stawek VAT. Uchylona zostanie lista wyjątków towarów i usług, które mogą być objęte obniżonymi stawkami VAT. Oprócz tego planowane jest wprowadzenie limitu obrotów w wysokości 100 tys. euro, poniżej którego spółki działające w więcej niż jednym państwie członkowskim mogłyby korzystać ze zwolnienia z VAT. Komisarz UE ds. gospodarczych, finansowych i podatków Pierre Moscovici stwierdził, że jest to kolejny krok do utworzenia jednolitego obszaru VAT w Unii Europejskiej.

Według Komisji Europejskiej unijne przepisy dotyczące podatku VAT, uzgodnione przed 25 laty są nieaktualne i zbyt restrykcyjne. Umożliwiają one państwom członkowskim stosowanie obniżonych stawek VAT tylko w odniesieniu do kilku wybranych sektorów i produktów. System ten nie przystaje do obecnych realiów i nakłada na państwa członkowskie zbyt duże ograniczenia, jeśli idzie o możliwość ustalania stawek VAT.

Do wykasowania będzie długa lista wyjątków dotyczących stawek podatku VAT, która stała się wręcz absurdalna, bowiem niektóre kraje członkowskie mogą korzystać z wyjątków, a inne nie. Celem będzie, aby teraz na nowo to zrównoważyć.

Aktualnie państwa członkowskie UE mogą stosować stawkę obniżoną do poziomu 5 proc. w odniesieniu do dwóch kategorii produktów (w Polsce towarami objętych tą stawką są podstawowe produkty żywnościowe oraz książki i czasopisma specjalistyczne). Pierre Moscovici proponuje, by zwrócić krajom członkowskim wolność w ustalaniu stawek VAT zgodnie z tym, co uważają za stosowne.

KE chciałaby, aby obowiązująca lista towarów i usług, przy których można stosować obniżone stawki, została zastąpiona nowym wykazem produktów w tym broni, napojów alkoholowych, tytoniu i gier hazardowych. Bruksela przewidziała przy tym pewnego rodzaju ograniczenie, by państwa członkowskie nie obniżały nadmiernie stawek na wszystkie towary, w którym stolice będą musiały zagwarantować, że średnia ważona stawka VAT będzie wynosiła przynajmniej 12%. Chodzi o to, by zmniejszone stawki nie przyczyniały się do zakłócania konkurencji, lecz przynosiły korzyści dla konsumentów. Dodatkową propozycją byłoby zmniejszenie kosztów związanych z podatkiem VAT dla małych i średnich przedsiębiorstw. Już teraz kraje UE mają możliwość zwolnienia sprzedaży w małych firmach z podatku VAT pod warunkiem, że ich roczne obroty nie przekraczają określonej kwoty. Ponadto przewiduje możliwość zwolnienia tych firm z obowiązków dotyczących identyfikacji, fakturowania, rachunkowości i deklaracji podatkowych.

2 komentarze:

  1. Polecam www.eRachuba.pl! Firma księgowa godna uwagi!

    OdpowiedzUsuń
  2. Akurat podatkami się nie zajmuję gdyż wiem, że po prostu je trzeba płacić. Jak dla mnie świetnie sprawdza się wymiana walut w kantorze internetowym z którego ja często korzystam. Jestem zdania, że właśnie w kantorze online mogę mieć najlepszy kurs wymiany.

    OdpowiedzUsuń