Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Nowy wzór formularza CIT-TP


Ministerstwo Finansów przygotowało nowy wzór formularza CIT-TP, przeznaczonego dla podatników podatku dochodowego od osób prawnych, w którym należy uwzględnić informacje o transakcjach z podmiotami z rajów podatkowych. Sprawozdanie na formularzu CIT-TP powinno zostać dołączone do rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (CIT-8, CIT-8A, CIT-8B). Nowy wzór formularza CIT/TP ma być stosowany do transakcji realizowanych przez podatników CIT w latach podatkowych zaczynających się po 31 grudnia 2016 roku. Termin na złożenie tego sprawozdania w obecnym roku został wydłużony do końca dziewiątego miesiąca po zakończeniu roku podatkowego (odrębnie od zeznania podatkowego, tj. po terminie złożenia zeznania podatkowego). Jednocześnie podatnicy korzystający z wydłużonego terminu do złożenia uproszczonego sprawozdania będą obowiązani w terminie do 30 kwietnia lub do końca trzeciego miesiąca po zakończonym roku podatkowym złożyć zeznanie podatkowe (np. PIT-36, CIT-8 czy też CIT-8A, CIT-8B).

Nowy formularz rozwieje dotychczasowe wątpliwości podatników odnośnie do jego wypełniania i uprości podatnikom realizację obowiązków ustawowych. 

Dodatkowo celem wprowadzenia zmian do wzoru uproszczonego sprawozdania jest umożliwienie podatnikom będącym w specyficznej sytuacji (np. podatnikom wyznaczonym, jako wspólnikom, do sporządzenia dokumentacji podatkowej dla transakcji) możliwości prawidłowego wypełniania ciążącego na nich obowiązku w zakresie złożenia uproszczonego sprawozdania.

Co ulegnie zmianie w formularzu CIT-TP?

W nowym formularzu podatnik zaznacza wyłącznie pozycje, które odnoszą się do jego sytuacji (a w przypadku wypełniania przez podatnika formularza za inny podmiot – do sytuacji tego podmiotu). Intencją ustawodawcy w nowym formularzu było pozostawienie go w formie jak najmniej pracochłonnej dla podatnika. W konsekwencji tego formularz poza danymi identyfikacyjnymi przyjmuje formę zamkniętą, tj. podatnik obowiązany jest jedynie do zaznaczenia odpowiedniej pozycji. Nie jest wymagane przedstawianie szczegółowych informacji na temat poszczególnych transakcji.

Podstawową zmianą w projektowanym formularzu uproszczonego sprawozdania jest wprowadzenie rozróżnienia między podatnikiem składającym sprawozdanie a podmiotem, którego ono dotyczy.

Podatnik składający sprawozdanie w imieniu podmiotu, w części C. wypełnia dane identyfikacyjne tego podmiotu natomiast podatnik, który składa sprawozdanie w swoim imieniu pola z danymi identyfikacyjnymi podmiotu, którego dotyczy sprawozdanie, (poz. 10, 11) pozostawia puste, wypełniając w tym zakresie wyłącznie część B.

W przypadku podatkowych grup kapitałowych wypełniając formularz CIT-TP, PGK nie wykazuje transakcji/ innych zdarzeń zawieranych między podmiotami wchodzącymi w jej skład.

W stosunku do pierwotnego wzoru formularza wprowadzono dodatkowe pole (nr 6) – w którym podatnik wskazuje liczbę podmiotów, za które składane jest uproszczone sprawozdanie. 

W części A — wprowadzono możliwość złożenia korekty sprawozdania, 
W części C — uzupełniono o możliwość wskazania danych identyfikacyjnych podmiotu, którego dotyczą kolejne części uproszczonego sprawozdania.

0 Comments: