Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Dodatkowe pliki JPK — Nowe obowiązki dla przedsiębiorców od 1 lipca 2018 r.


Poczynając od 2018 roku mikroprzedsiębiorcy zostali objęci obowiązkiem comiesięcznego składania sprawozdania w postaci plików JPK_VAT. Od 1 lipca 2018 r. Dodatkowo nałożony został na nich jeszcze jeden obowiązek, w postaci przekazywania na żądanie Urzędu Skarbowego również dodatkowych plików.

Dodatkowe pliki JPK
Z początkiem lipca obowiązek przekazywania na żądanie US plików JPK zawierających m.in. dane o fakturach czy księgach rachunkowych, został rozszerzony na wszystkich podatników. Do 30 czerwca bieżącego roku obowiązywał on tylko największe przedsiębiorstwa. Nowe przepisy dają Fiskusowi uprawnienia do żądania od przedsiębiorców przesłania JPK w dowolnym momencie.

JPK na żądanie obejmuje:

1. Księgi rachunkowe (JPK_KR),

2. Wyciąg bankowy (JPK_WB),

3. Magazyn (JPK_MAG),

4. Faktury VAT (JPK_FA),

5. Podatkowa księga przychodów i rozchodów (JPK_PKPIR),

6. Ewidencja przychodów (JPK_EWP).

Jak podało MF, nie ma aktualnie planów na kolejne rozszerzenia struktury JPK, choć niewykluczone, że w przyszłości zajdzie potrzeba aktualizacji bądź dokonania zmian przy przekazywaniu JPK.

Kiedy fiskus może wezwać o dodatkowe JPK?

Zgodnie z nowymi regulacjami, organ podatkowy może zażądać przekazania JPK w przypadku kontroli podatkowej, czynności sprawdzających, kontroli celno-skarbowej lub postępowania podatkowego. Podatnicy natomiast przekazują księgi podatkowe i dowody księgowe, które nie podlegają korektom. Dokładny termin na przekazanie danych będzie określany w wezwaniu. Przepisy przewidują również możliwość wniesienia do organu prośby o wydłużenie terminu. Podatnicy nie są narażani na konsekwencje wynikające z niedostarczenia do organu plików JPK w terminie. Niemniej jednak podmiot, który bez uzasadnienia odmówi udostępnienie JPK, zagrożony będzie karą, której wysokość może wynieść do 2800 zł.

W jaki sposób przekazać można pliki JPK?

Można to zrobić na kilka sposobów:

1. Za sprawą aplikacji Klient JPK 2.0, która służy do generowania i wysyłania JPK,

2. Za pomocą aplikacji e-mikrofirma,

3. Przekazać np. na pendrive, karcie pamięci, płycie CD/DVD lub innym nośniku danych,

4. Utworzyć strukturę JPK przy pomocy uaktualnianego programu księgowego lub dowolnej
z komercyjnych aplikacji on-line.

Jeśli podatnik wytwarza dowody księgowe w formie papierowej – przekazuje je w formie papierowej bez obowiązku przetworzenia ich na format JPK. W takim przypadku czynności sprawdzające lub kontrola mogą trwać przez dłuższy okres czasu.

0 Comments: