Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Płatność podatku dopiero po uzyskaniu zapłaty za usługę


Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz zapowiedziała wprowadzenie nowych uregulowań prawnych dotyczących rozliczeń między przedsiębiorcami. Jeszcze w tym tygodniu pod konsultacje społeczne ma trafić projekt ustawy o tzw. zatorach płatniczych.

Na konferencji w Gorzowie poświęconej Konstytucji Biznesu oraz innym zmianom prawnym ułatwiającym zakładanie i prowadzenie firm uczestniczyła Minister Emilewicz, a także minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska. Szefowa resortu przedsiębiorczości i technologii wyjaśniła, że zmiany prawne wychodzą naprzeciw oczekiwań firm, które wskazują, że to głównie zatory płatnicze stoją na drodze do ich rozwoju.

Jak powiedziała Emilewicz: „Uczciwy przedsiębiorca dostarcza towar lub usługę, wystawia fakturę, a następnie odprowadza podatek, a sam oczekuje — najdłużej dzisiaj w Europie — na wynagrodzenie za to, co dostarczył […], terminy 190-dniowe nie są rzadkością, choć nie są one terminami ustawowymi. To właśnie duzi bardzo często w Polsce kredytują się u małych. Stąd propozycja ustawy o zatorach płatniczych, która trafi do konsultacji społecznych i zachęcam gorąco do tego, aby swoje uwagi do tej ustawy złożyć”. Dodając, że podstawowym celem ustawy będzie wprowadzenie zasady, że przedsiębiorca płaci podatek dopiero wtedy, kiedy uzyska zapłatę za usługę lub towar dostarczony.

Prócz tego proponowane zmiany obejmują zasadę, by najwięksi podatnicy ujawniali swoje praktyki płatnicze przy rocznych sprawozdaniach, by mieć pewność, że nie dochodzi do procederów typu, kredytowania dużych u małych (przedsiębiorstw). W przypadku takiego procederu firma będzie musiała liczyć się z pozbawieniem szeregu przywilejów i ulg podatkowych. Na tej samej konferencji Minister przytoczyła rozwiązania wpisujące się w Konstytucję Biznesu i innych zmianach w prawie, których celem jest ułatwienie funkcjonowania przedsiębiorców w naszym kraju i stworzenie im przyjaznych warunków do rozwoju. Przypomniała również o tym, że weszły w życie rozporządzenia znoszące ograniczenia terytorialne związane ze specjalnymi strefami ekonomicznymi. Po latach funkcjonowanie stref wykazało, że ograniczenie terytorialne jest ograniczeniem inwestycyjnym. Obecnie inwestor może wybrać dowolne miejsce i od sprawnych i dobrych samorządów będzie zależało, czy będą w stanie przyciągnąć atrakcyjnych inwestorów do siebie.

0 Comments: