Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Konsultacje UE w sprawie podatku CIT


Z powodu unikania opodatkowania CIT przez międzynarodowe firmy polski budżet traci rocznie dziesiątki miliardów złotych, a w chwili obecnej Rząd odstąpił od wprowadzenia klauzuli przeciw unikaniu opodatkowania. Nie ukrywał w tym przypadku zaszokowania takim obrotem sprawy członek Rady Konsultacyjnej Prawa Podatkowego prof. Dominik Gajewski wg, którego narzędzie to mogłoby być skierowane do walki z unikaniem opodatkowania przez międzynarodowe holdingi. Tym samym nie ma w Polsce instrumentu, który pozwoliłby skutecznie walczyć z międzynarodowym unikaniem opodatkowania. Według ostatnich doniesień Komisja Europejska zdiagnozowała około 600 przypadków stosowania agresywnej optymalizacji podatkowej przez międzynarodowe holdingi. Ma to miejsce zwłaszcza w krajach, których systemy podatkowe są najmniej dostosowane do rzeczywistości. 

Tym czasem 17 czerwca 2015 r. Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje publiczne (wynikające z zobowiązań podjętych przez przywódców G20) w sprawie przejrzystości podatku przedsiębiorstw działających w UE. Ich celem jest ustalenie, czy nałożenie wymogu ujawniania większej ilości informacji związanych z płaceniem podatku pomorze w walce z agresywnymi praktykami optymalizacji podatkowej w UE. Jest to obecnie nadrzędnym priorytetem obecnych prac Komisji, która postawiła sobie za zadanie zapewnienie swobodnej wymiany informacji przez organy podatkowe na temat wielkich przedsiębiorstw wielonarodowych.

Poszczególne przedsiębiorstwa dzięki swojej obecności w wielu jurysdykcjach korzystając z agresywnego planowania podatkowego generują olbrzymie zyski i płacą w Unii niewielkie podatki lub nie płacą ich w ogóle. Takie praktyki mogą prowadzić do zakłóceń konkurencji, postawić w niekorzystnej sytuacji mniejszych rywali oraz nastawić przeciwko sobie funkcjonujące na jednolitym rynku przedsiębiorstwa unijne włącznie z przedsiębiorstwami spoza UE.

Z drugiej strony zobowiązanie przedsiębiorstw do ujawniania większej ilości informacji na temat sytuacji podatkowej bez wystarczających środków zabezpieczających może nieść za sobą ryzyko upublicznienia wrażliwych informacji handlowych. To z kolei mogłoby by być niekorzystne dla przedsiębiorstw, których konkurenci nie przestrzegają tych samych zasad. Dlatego te i inne czynniki będą poddane starannej analizie, zanim podjęte zostaną decyzje o konieczności dalszych działań.

0 Comments: