Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Podatek VAT - jakie zmiany czekają na podatników od 1 stycznia 2017 r.


Nowo uchwalona nowelizacja ustawy o VAT na rok 2017 szykuje nam liczne zmiany w prawie podatkowym. Kluczowym celem tych zmian jest przede wszystkim poprawa ściągalności podatku VAT, oraz dostosowanie zakresu zwolnień (tyczącego m.in. usług ubezpieczeniowych) do najnowszego orzecznictwa Trybunału Sprawiedliwości UE.

Korzystną zmianę odczują zwłaszcza podmioty zajmujące się dystrybucją energii elektrycznej, cieplnej, chłodniczej oraz innych wymienionych w poz. 140-153, 174-175 załącznika nr 3 do ustawy o VAT. Zmiana ta będzie polegała na braku obowiązku posiadania potwierdzenia otrzymania faktury korygującej przez nabywcę usługi dystrybucji. To oznacza, że podmioty dystrybuujące wyżej wymienione towary będą mogły obniżyć podstawę opodatkowania oraz VAT należny na postawie wystawionych faktur korygujących bez konieczności posiadania potwierdzeń usprawniając cały proces. Co więcej, skoro przy nabyciu tych towarów, jak i usług dystrybucji, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktur - nie było uzasadnienia do rozróżniania zasad korekty dostawy towaru i świadczonej usługi z nim związanej.

Organ nie dokona rejestracji podmiotu (lub może go wykreślić z rejestru podatników VAT), jeżeli dane podane w zgłoszeniu rejestracyjnym okażą się niezgodne z prawdą lub podmiot ten nie istnieje i nie ma możliwości skontaktowania się. 

Nowością jest również wprowadzenie odpowiedzialności solidarnej dla pełnomocnika wraz z zarejestrowanym podatnikiem za jego zobowiązania podatkowe z tytułu czynności wykonanych w ciągu 6 m-cy od momentu rejestracji. Ustawodawca w celu ograniczenia rejestracji tzw. „słupów” górna granica odpowiedzialności stanowi 500 000 zł.

Kolejnym novum są przepisy ustawy o VAT przewidujące sankcję w wysokości 30% kwoty zaniżenia zobowiązania podatkowego tudzież 30% kwoty zawyżonego zwrotu. Przewiduje się, że stosowana będzie m.in. w sytuacji wykazania w deklaracji podatkowej kwoty zobowiązania podatkowego niższej od kwoty należnej, bądź, gdy podatnik nie złoży deklaracji podatkowej oraz nie wpłaci kwoty zobowiązania podatkowego.

Nowelizacja ustawy o VAT pozostawiła stawkę dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości 100% podatku naliczonego wykazanego na tzw. pustych fakturach.

MF wprowadziło zmiany w zakresie wymogów ciążących na podatnikach ubiegających się o wpis do wykazu podmiotów dokonujących dostaw towarów wrażliwych, a którzy złożyli kaucję gwarancyjną. To znaczy, podatnicy będą zobowiązani do upoważnienia banku, prowadzącego rachunek bankowy podatnika do informowania organów podatkowych o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku bankowym. Obowiązek ten dotyczy także podatników już wpisanych do wykazu. Ponadto , dla podmiotów dokonujących dostaw towarów takich, jak benzyna, olej napędowy, gaz do napędu silników spalinowych czy oleje opałowe i oleje smarowe - wprowadzono dodatkowy warunek uiszczenia kaucji gwarancyjnej, tj. posiadanie odpowiedniej koncesji.

Prócz tego, poszerzono zakres solidarnej odpowiedzialności podatkowej nabywcy za zobowiązania podatkowe dostawcy. Polegają one na objęciu nią transakcji, których przedmiotem są towary z kategorii elektroniki np. dyski twarde (HDD) czy pamięci (SSD). 


Natomiast jeżeli chodzi o rozliczanie podatku VAT za okresy kwartalne będzie to możliwe tylko dla małych podatników. To znaczy, że więksi podatnicy oraz podmioty rozpoczynające prowadzenie działalności opodatkowanej (pierwsze 12 miesięcy) będą zobligowani do miesięcznego rozliczania podatku VAT.

Nowe zmiany umożliwiają wydłużanie okresu weryfikacji zasadności dokonywania zwrotu podatku VAT. Korzyść z szybszego uzyskania zwrotu VAT będzie miało zastosowanie do tych, którzy zarejestrowani są dla celów VAT przynajmniej 12 miesięcy pod warunkiem, że za każdy okres rozliczeniowy składali deklaracje. Ustawa przewiduje, iż weryfikacja zasadności zwrotu różnicy podatku może obejmować sprawdzenie rozliczenia nie tylko podatnika, ale także rozliczeń innych podmiotów biorących udział w obrocie towarami i usługami.

Jak wygląda sprawa, jeżeli chodzi o wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów?  Obecne zmiany mogą okazać się dotkliwe dla tych, którzy otrzymują faktury zakupowe z pewnym opóźnieniem. Należny Podatek VAT wynikający z dokonania WNT winien być rozliczony nie później niż w terminie trzech miesięcy od upływu miesiąca, w którym powstał obowiązek podatkowy. Niemniej jednak VAT naliczony będzie mógł być rozliczany na bieżąco. Skutkiem tego może okazać się, że rozliczenie VAT należnego w zakresie WNT nastąpi wcześniej niż VAT naliczonego.

Rozszerzeniu ulegnie również zakres stosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia. Nowy załączniku nr 14 będzie zawierał liczne roboty budowlane, które będą opodatkowane na zasadach reverse chargé, gdy dojdzie do łącznego spełnienia trzech warunków: 

1. Usługodawcą jest podatnik w rozumieniu art.15, niekorzystający z tzw. zwolnienia podmiotowego,
2. Usługobiorcą również jest podatnik, o którym mowa w art. 15, zarejestrowany jako podatnik VAT czynny,
3. Usługodawca świadczy te usługi jako podwykonawca.

Póki co, niestety nie ulegną zmianie stawki podatku VAT.

0 Comments: