Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Ustawa o podatku bankowym – Sejm przyjął większość poprawek


15 stycznia bieżącego roku Sejm przyjął zdecydowaną większość poprawek Senatu do ustawy o podatku bankowym. Według nowych regulacji od lutego 2016 r. banki, firmy ubezpieczeniowe, SKOK-i czy też firmy pożyczkowe zostaną obłożone podatkiem, wynoszącym rocznie 0, 44 proc. wartości ich aktywów. Ogólnie mówiąc celem tej ustawy jest (jak argumentowali ich autorzy z PiS) pozyskanie dodatkowego źródła finansowania wydatków budżetowych. Posłowie zdecydowali większością głosów (14 z 15 poprawek Senatu zostało zaakceptowanych) o podatku od niektórych instytucji finansowych. Poprawki te mają charakter legislacyjny i doprecyzowujący.

Jedna z poprawek zakłada, że firmy ubezpieczeniowe będą objęte analogicznym zapisem, jakim objęte są w ustawie firmy pożyczkowe. Przyjrzyjmy się temu bliżej – według przepisy dotyczących firm pożyczkowych, limit aktywów, powyżej których firmy zobowiązane będą płacić podatek (konkretnie 200 mln zł), dotyczyć będzie nie pojedynczych firm, lecz całej grupy kapitałowej. W wyniku nowo zaakceptowanej decyzji zapis o powiązaniach kapitałowych będzie również dotyczył firm ubezpieczeniowych (obowiązujących limit 2 mld zł), dzięki czemu nie będą one mogły się sztucznie dzielić w celu uniknięcia podatku.

Jeżeli chodzi o limity to w przypadku banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych wartość aktywów wolnych od podatku ustalona została na 4 mld zł. Zwolniony z podatku bankowego został jedynie Bank Gospodarstwa Krajowego tudzież inne banki państwowe, które powstaną w przyszłości.

W związku z przyjęciem limitu aktywów 4 mld złotych, podczas debaty w Senacie zostały dokładnie wymienione, które z podmiotów podatek bankowy obejmie, a które z nich będą z niego zwolnione. Według szefa senackiej komisji budżetu i finansów, Grzegorza Biereckiego zwolnione będą przede wszystkim banki spółdzielcze, w tym Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych. Z kolei w przypadku SKOK-ów, zwolnionych będzie 43% aktywów, natomiast 57% aktywów z tego sektora podlegać będzie opodatkowaniu.

Spośród 15 poprawek Senatu przychylności Sejmu nie zyskała jedynie poprawka narzucająca podatek na zsumowane aktywa banków spółdzielczych, tworzących zrzeszenia. Za jej odrzuceniem opowiedziała się zdecydowana większość posłów. 

Przed głosowaniem została również zgłoszona propozycja do Rządu, by ten wprowadził monitoring ustawy, dzięki któremu można by ustalić, jak wpłynęła ona między innymi na ceny usług bankowych czy też akcję kredytowe. Premier Beata Szydło oznajmiła niedawno, że dzięki opodatkowaniu sektora finansowego, będzie można zrealizować projekty prospołeczne Rządu, do których należą:

- 500 zł na dziecko, 
- Obniżenie wieku emerytalnego
- Zwiększenie kwoty wolnej od podatku

Jak się okazuje obecnie Polacy mają jedne z najdroższych opłaty bankowych w Europie, zwłaszcza marże i bardzo drogie usługi. Pani Premier podkreśliła przy tym, że podatek bankowy jest "podatkiem stosowanym w większości krajów europejskich".

0 Comments: