Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Należności, jakie obecnie trzeba wykazywać w sprawozdaniu Rb-27S


Na początku bieżącego (2014) roku miały miejsce  zmiany między innymi w zakresie sporządzania sprawozdania Rb-27S. Wykreślony został zapis dotyczący kolumny należności wykazujących salda, których termin płatności przypada na dany rok budżetowy. Powstaje więc zatem pytanie, czy w związku z tym w kolumnie należności należy wykazywać saldo należności z tytułu dochodów budżetowych (ewidencjonowane na koncie 221), a także długoterminowe należności budżetowe ze sprzedaży na raty (ewidencjonowane na koncie 226)?

Odpowiedź jest twierdząca - w sprawozdaniu Rb-27S powinniśmy wykazać zarówno należności ewidencjonowane na koncie 221, jak i na koncie 226.

W rozporządzeniu Ministra Finansów z 16 stycznia 2014 r. w sprawie sprawozdawczości budżetowej dowiecie się o szeregu zmian z zakresu sporządzania sprawozdania Rb-27S. Instrukcja sporządzania tego sprawozdania zawarta została w rozdziale 1 załącznika nr 39 do rozporządzenia o sprawozdawczości budżetowej.

Zmianie uległ § 3 ust. 1 pkt 2 Instrukcji sporządzania sprawozdań budżetowych (zakres budżetu jednostek samorządu terytorialnego). Wykreślony zapis terminu płatności przypadającego na dany rok budżetowy, wskazuje więc, iż ustawodawca w rozporządzeniu nie chciał określać jednoznacznie terminu spłaty należności, który kwalifikowałby należność do wykazywania w sprawozdaniu Rb-27S.

1 komentarz:

  1. Korzystam z usług księgowych za pośrednictwem serwisu www.eRachuba.pl i muszę przyznać, że jestem zachwycony.

    OdpowiedzUsuń