Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Rewolucja w rozliczaniu składek ZUS od 2017 roku


Zdecydowaną większością Sejm przyjął zmiany w prawie, które umożliwią opłacanie składek przekazywanych do ZUS na jeden rachunek, a nie jak dotychczas czterech. Od października 2017 roku każdy przedsiębiorca będzie dysponował indywidualnym rachunkiem, na który będzie mógł przelewać składki ZUS. Aktualnie przedsiębiorcy zmuszeni są dokonywać kilku przelewów do ZUS. Zmiany będą także dotyczyć zasad zaliczania wpłat na koncie.

Według nowej ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych każdy przedsiębiorca będzie miał indywidualny rachunek, na który będzie przelewał dotychczasowe składki. To uproszczenie wyręczy od konieczności przelewania pieniędzy na cztery oddzielne rachunki tzn. ubezpieczenia społecznego, zdrowotnego, Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń etc.

Obecnie w przypadku podania błędnego identyfikatora przy przelewie musi zostać przeprowadzone postępowanie wyjaśniające, od kogo pochodzi dana wpłata. Na dzień dzisiejszy mamy 6,9 mln płatników składek odprowadzanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Licząc od stycznia 2016 r., było aż 281 tysięcy niezidentyfikowanych wpłat na kwotę 328 mln zł i w każdym przypadku trzeba było prowadzić postępowanie wyjaśniające.

Teraz gdy jeden rachunek będzie przypisany do każdego płatnika, numer rachunku stanie się swego rodzaju identyfikatorem płatnika, dzięki czemu z łatwością będzie można ustalić, od kogo pochodzi wpłata. Gdy przepisy wejdą w życie 1 października 2017 roku, ZUS będzie miał czas do końca roku na przekazanie nadanych numerów kont płatnikom. Po otrzymaniu składek Zakład Ubezpieczeń Społecznych sam rozdysponuje środki między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Następnie wyliczone wartości zaksięgowane zostaną na koncie płatnika składek.

Bardziej przejrzyste będą też zasady zaliczania wpłat na koncie, priorytetem będzie zaspokojenie najstarszych zaległości w składkach. Nowa ustawa odnosi się również w kwestii outsourcingu pracowniczego, w którym zaproponowano przepisy mające na celu zmniejszyć obciążenia składkowe przedsiębiorców korzystających z takich rozwiązań.


Sejm podjął decyzję, by przyjąć zmiany zaproponowane w poselskim projekcie dotyczące uchylenia przepisów o obowiązkowej opłacie dodatkowej nakładanej przez ZUS, jeśli płatnik spóźni się z opłaceniem składki. W ustawie pozostały zasady naliczania odsetek przekazywanych do OFE na rachunek ubezpieczonego, jeśli opóźnienie w przekazaniu składek leżało po stronie ZUS.

0 Comments: