Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Podatek akcyzowy – jakie zmiany czekają was od 1 stycznia 2015 r.

Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał przedwczoraj (24 listopada) ustawę przygotowaną przez Ministerstwo Gospodarki o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej będącej częścią pakietu deregulacyjnego. Główną zmianą, jaka została wprowadzona to zasady stosowania akcyzy, która dla wielu przedsiębiorców jest trudną w zrozumieniu stosowaniu. Zdaniem ekspertów zmiana obowiązująca od 1 stycznia 2015 roku będzie dobrym początkiem w kierunku ułatwienia polskim firmom prowadzenie działalności gospodarczej, a na które został nałożony obowiązek akcyzowy.

Akcyza przypomnijmy to podatek pośredni nakładany na pewną grupę wyrobów konsumpcyjnych. Dotyczy ona zwłaszcza podmiotów działających w branży paliwowej, alkoholowej, samochodowej czy energetycznej i chemicznej.

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców akcyza jest jednym z najtrudniejszych podatków dla tego, że pojawiają się kłopoty podczas ustalania obowiązku akcyzowego. Dotyczy to szczególnie spółek, które nie mają w sposób jednoznaczny określonej klasyfikacji towaru do nomenklatury scalonej (Combined Nomenclature, CN). Oprócz tego, obowiązujące przepisy to niejednokrotnie mnóstwo formalnych wymogów.
Nowa forma ustawy uwzględnia „wiążącą informację akcyzową” w skrócie (WIA), która  daje przedsiębiorcom uzyskanie wiążącej dla organów podatkowych informacji w zakresie klasyfikacji taryfowej oraz rodzaju wyrobu akcyzowego. Jeżeli kod CN nie będzie wystarczający by określić obowiązki akcyzowe, wówczas WIA będzie mogła wskazać inne parametry konieczne do ich ustalenia. Jako, że zasady WIA mogą rodzić w praktyce dużo wątpliwości, organy celne, jak i firmy będą musiały nauczyć się jak z tego narzędzia właściwie  korzystać.
 
Jeżeli chodzi o stawki akcyzy, obowiązujące nadal przepisy wymagają powiadamiania naczelnika urzędu celnego o sposobie prowadzenia ewidencji akcyzowej w formie elektronicznej bądź papierowej.  w 2015 roku nie będzie już takiego wymogu, bowiem nowa ustawa o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej znacznie uprości życie przedsiębiorcom.

0 Comments: