Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Obszar podatków i problemy z wyłudzeniami VAT


Według obecnego wiceministra finansów Jarosława Nenemana (odpowiedzialnego za kwestię podatków), wyłudzenia VAT stanowią dość poważny problem w obszarze podatków. Dla porównania przytacza niepodważalne fakty, że za sfałszowanie banknotów oszustowi grozi kara więzienia od 5 do 25 lat, a za wystawienie faktury, od której nie zostanie odprowadzony VAT, w ogóle nie grozi więzienie.

Wiceminister uważa, że nasz system ma lukę dotyczącą handlu wewnątrzwspólnotowego, w którym funkcjonuje mechanizm ułatwiający przestępcom na swobody przepływu kapitału. Ministerstwo chce poradzić sobie z tym problemem, korzystając z możliwie najlepszych rozwiązań innych krajów, ale póki co skutecznego remedium na zaistniały problem jeszcze nie ma.

Jakie byłyby to rozwiązania?

- Wprowadzenie centralnej bazy faktur (co może zająć jeszcze kilka lat)


- Miesięczne rozliczanie VAT dla niektórych podatników w obszarach tak zwanych wrażliwych. Najgorzej jest w przypadku rozliczania kwartalnego (tzw. słup - osoba fizyczna wykorzystana przez przestępce do oszustw gospodarczych). Taka osoba w świetle obowiązującego prawa może działać bezkarnie przez półtora kwartału. W tym czasie niewiele można zrobić, bowiem nie można nakazać zapłaty podatku, skoro nie minął jeszcze termin na złożenie deklaracji i rozliczenie podatku


- Wprowadzenie sankcji w przypadku dokonania transakcji gotówkowej na sumę powyżej 15 tys. euro. Na dzień dzisiejszy istnieje obowiązek płatności bezgotówkowej powyżej tej sumy, jednakże brakuje sankcji za jego niedopełnienie, a jest to konieczne.

Rozważana jest również zmiana zasad rejestracji i zawieszania rejestracji podatników VAT-UE.

Ministerstwo finansów pracuje nad uszczelnieniem przepisów, lecz często walka z przestępczością związaną z VAT wykracza poza kompetencje ministra finansów. Dzięki współpracy z prokuraturą, policją i MSW udało się zmienić podejście prokuratury do takich spraw, a to może doprowadzi do zmian w przepisach prawa karnego.

0 Comments: