Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Niewiele czasu na decyzję - całość składek w ZUS, czy także OFE?



W tym miesiącu zostało otwarte tak zwane okienko transferowe umożliwiające podjęcie decyzji o przekazywaniu określonej części składki emerytalnej do OFE bądź pozostawienie całości składki w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Według oficjalnych danych w 2014 roku OFE wybrało blisko 2,5 mln osób. Nie da się ukryć, że decyzje te niejako podejmowane były w ciemno. Dwa lata w zupełności wystarczą by swą decyzję oprzeć już o konkretne dane, np. na stopie zwrotu z inwestycji, jak przekonuje wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki.


Okno transferowe o którym już wspomnieliśmy zostało ustalone na mocy ustawy z grudnia 2013 roku. Wprowadziła ona dobrowolność przekazywania części składki na ubezpieczenie emerytalne do otwartych funduszy emerytalnych. Nadmienić należy tutaj, że wcześniej, dla obywateli urodzonych po 31 grudnia 1968 roku, ustawa przewidywała taki obowiązek.


Cztery miesiące, czyli od kwietnia do ostatniego dnia lipca 2016 roku macie państwo czas na podjęcie decyzji w sprawie swoich składek emerytalnych. Możecie w tym przypadku zdecydować, czy będą one ewidencjonowane:


- W ZUS (4,38%) i części w OFE (2,92%), 
- Czy w całości na subkoncie w ZUS (7,3%).


Jak podkreśla wiceminister Zieleniecki decyzje ubezpieczonych mogą być zmieniane w cyklach czteroletnich, a obywatele, którzy podjęli wcześniej decyzję o przekazywaniu części składki na ubezpieczenie emerytalne do OFE, mogą tę decyzję zmienić, czyli przekazać całość składki do ZUS lub odwrotnie. Naczelny organ władzy ustawodawczej uznał, że dwa lata to okres w zupełności wystarczający, by podjąć już decyzję opartą na takich danych, jak stopa zwrotu z inwestycji OFE czy informacjach dotyczących liczby osób, które zdecydowały się na przekazywanie części składki do Otwartego Funduszu Emerytalnego.


Osoby, które będą chciały zmienić decyzję podjętą w 2014 roku, powinny złożyć do ostatniego dnia lipca wypełniony formularz oświadczenia o przekazywaniu składki do OFE lub o zewidencjonowaniu jej w całości w ZUS. Deklaracji tej nie składają jedynie ci, którym do ukończenia powszechnego wieku emerytalnego brakuje 10 lub mniej lat.


Warto w tym miejscu podkreślić, że zaznaczenie w oświadczeniu nazwy OFE nie jest równoznaczne z zawarciem umowy z danym funduszem emerytalnym. Wymagane jest także zawarcie umowy ze wskazanym w oświadczeniu OFE, wówczas umożliwi to rozpoczęcie procesu przekazywania do niego składek.


Osoby, które dopiero wchodzą na rynek pracy, mogą, ale nie muszą zawierać umowy z Otwartym Funduszem Emerytalnym. W przypadku, gdy umowa nie zostanie zawarta w tym terminie (4 miesięcy, licząc od daty powstania obowiązku ubezpieczeń), całość składki (7,3%) będzie ewidencjonowana na subkoncie w ZUS.

0 Comments: