Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Nowa instytucja - Karta Praw Podatnika


Do Sejmu trafił właśnie projekt ustawy o nazwie Karta Praw Podatnika (KPP), która wprowadza do polskiego systemu podatkowego nową instytucję Kartę Praw Podatnika, rozumianą jako tekst normatywny, w którym w zwięzły sposób określone są podstawowe prawa podatników, którym odpowiadają obowiązki organów podatkowych. Celem nowej ustawy będzie zapewnienie adekwatnej ochrony praw podatnika, która każdorazowo wymaga odpowiedniego wyważenia interesu publicznego i prywatnego w prawie podatkowym. Zdecydowanym plusem ustawy będzie podniesienie świadomości społecznej praw podatnika.

Jak się okazuje KPP, jest instytucją znaną wielu systemom podatkowym na Świecie. Posiadanie karty jest międzynarodowym, uznanym standardem, a jej brak w polskim systemie podatkowym jest wyrazem nienadążania za najlepszymi praktykami światowymi - podano w uzasadnieniu do projektu ustawy. 

Głównym zadaniem proponowanej karty nie będzie przyznanie podatnikom nowych praw, które automatycznie wynikają z Konstytucji czy ustaw szczegółowych prawa proceduralnego i materialnego. Karta wzmocni ochronę tych praw, poprzez usystematyzowanie ich w formie zasad systemu prawa podatkowego, czyli norm zawartych bezpośrednio w prawie pozytywnym i cechujących się szczególną doniosłością dla systemu prawa podatkowego jako całości oraz poszczególnych jego części i instytucji. Normy zapisane w karcie, z istoty swej bardziej ogólne, podlegają uszczegółowieniu w innych ustawach, w tym w szczególności w Ordynacji podatkowej. 

Karta w formie krótkiej ustawy ułatwi podatnikom, zwłaszcza tym nie korzystającym z usług profesjonalnych pełnomocników,  odnalezienie i powołanie konkretnej podstawy prawnej dla ochrony ich praw. Albowiem z analizy praktyki wynika, że niekiedy niemożliwość wskazania konkretnego przepisu będącego źródłem danego prawa, znacząco osłabia ochronę tego prawa.


Dzięki zwiększeniu poziomu praktycznej ochrony praw podatnika (zwiększeniu świadomości) wejście w życie projektowanej ustawy, pozytywnie wpłynie na funkcjonowanie przedsiębiorstw, przedsiębiorczość i konkurencyjność gospodarki. Przedsiębiorcy będą mogli w łatwiejszy sposób, zapoznać się przysługującymi im  prawami  w obszarze podatków co za tym idzie skuteczniej dochodzić swoich praw wobec administracji skarbowej, mogąc powołać konkretne podstawy prawne. 

0 Comments: