Kancelaria Finansowo - Księgowa

 

Estoński CIT - pomoc dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw


Estoński CIT jest nowym rozwiązaniem podatkowym mającym na celu poprawić sytuację na rynku oraz uatrakcyjnić polski rynek dla inwestorów. Koszt wprowadzenia tego CIT-u dla budżetu szacuje się na ok. 5 mld zł i wejdzie w życie od stycznia 2021 roku. Przy czym Ministerstwo Finansów podkreśla, że poniesione koszta należy traktować jako inwestycję w rozwój polskich firm i wzrost gospodarczy, a uszczuplone wpływy podatkowe dość szybko powinny się zwrócić.

Zostało ono pierwotnie wprowadzone w Estonii, z której doświadczeń Polska mogła korzystać przy konstruowaniu podatku. Dzięki temu można było wyeliminować dotychczasowe mankamenty. Firmy, które skorzystają z estońskiego CIT-u, nie muszą płacić podatku w miesięcznych ani kwartalnych zaliczkach, czy też przy rozliczeniu rocznym. Zapłacą go dopiero w momencie, kiedy zdecydują się przeznaczyć zysk na własne, a nie biznesowe cele. Inaczej mówiąc, dopóki spółka będzie przeznaczać zysk na inwestycje, rozwój i działalność badawczą, dopóty nie będzie musiała płacić podatku dochodowego.

Z rozwiązania tego będą mogły skorzystać mikro-, małe i średnie spółki kapitałowe, których przychody nie przekraczają 50 mln zł, a struktura firmy jest transparentna i prosta. Ich udziałowcami mogą być wyłącznie osoby fizyczne. Ponadto firma musi zatrudniać co najmniej trzech pracowników (oprócz udziałowców), wykazywać nakłady inwestycyjne oraz nie może posiadać udziałów w innych podmiotach.
Wymagana jest minimalizacja formalności przy rozliczeniu podatków i wprowadzenie jednej ewidencji dla celów podatkowych i rachunkowych zamiast dwóch odrębnych. Podatnik nie będzie musiał ustalać, co jest kosztem uzyskania przychodu, stosować podatku minimalnego ani tracić czasu na optymalizacje podatkowe. Zamiast tego ma się skupić na rozwijaniu swojego biznesu. 

Doświadczenia Estonii, Gruzji, a ostatnio także Łotwy pokazują, że te wpływy wracają do normy, a w długim okresie są nawet wyższe. Mówimy też o łączonym efekcie, który dotyczy podatku PIT i VAT, bo zwiększenie zdolności inwestycyjnych spółek. W dłuższej perspektywie nie będzie to rozwiązanie kosztowe, a wręcz przynoszące dodatkowe benefity dla całej gospodarki i budżetu.

0 Comments: