W 2017 roku wejdą w życie nowe zasady prowadzenia ewidencji VAT, min. w zakresie rejestru zakupów. Wiele wskazuje na to, że w pewnej grupie podatników wymusi to modyfikację dotychczas stosowanych zasad w tym konieczność wprowadzenia dużych zmian w zasadach prowadzenia rejestrów podatkowych na potrzeby podatku od towarów i usług.
Póki co rodzą się wątpliwości co powinno znaleźć się w nowym roku w rejestrze tychże zakupów - faktura czy każda transakcja? Również nie wiadomo do końca, jak interpretować zmianę jakiej ulegnie brzmienie art. 109 ust. 3 ustawy o VAT dotyczącą pozycji „inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji”.
Jak duże będą zmiany? Od 1 stycznia 2017 r. w dalszym ciągu prawodawca nie będzie narzucał wzoru ewidencji podatkowych na potrzeby VAT, niemniej jednak modyfikacji ulegnie zakres danych, jakie podatnicy uwzględniać będą w takich rejestrach. Czynni podatnicy VAT nadal będą obowiązani do prowadzenia ewidencji zawierającej dane niezbędne do prawidłowego sporządzenia deklaracji podatkowej, a także informacji podsumowującej.
Nowe sporne brzmienie w nowej odsłonie - ewidencja VAT powinna zawierać:
- Dane niezbędne do określenia przedmiotu i podstawy opodatkowania,
- Wysokości kwoty podatku należnego, korekt podatku należnego,
- kwoty podatku naliczonego obniżającej kwotę podatku należnego, korekt podatku naliczonego,
- Kwoty podatku podlegającej wpłacie do urzędu skarbowego lub zwrotowi z tego urzędu, a także
- Inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji, w tym numer, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej.
Zauważalny jest tutaj brak precyzji, bowiem wystąpić może problem związany nie tylko z obowiązkiem stosowania struktury JPK_FA do faktur zakupowych, ale również powinności prezentowania ich w podziale na poszczególne pozycje. Problem stanowi to, że prawodawca oczekuje, iż podatnicy będą zamieszczali w ewidencji „inne dane służące identyfikacji poszczególnych transakcji”, nie precyzując przy tym, że chodzi tutaj wyłącznie o rejestr sprzedaży. Można więc obawiać się, że resort finansów będzie oczekiwał obowiązkowo szczegółowych danych zakupowych w ewidencji VAT (również w JPK_VAT).
0 Comments: